NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето „Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна
4253
Тонът на времето

„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година. Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“.  За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Варна, каза Лили Иванова в началото на събитието. В първия час на концерта прозвучаха и нови композиции от репертоара на певицата, сред които „Два белега“ по текст на Мартин Карбовски и музика на Огнян Енев от LI Orchestra, и „Спомен“ от поета Александър Петров, композирана от Ангел Дюлгеров, който е аранжор на цялата програма на турнето

| 05 Юли 2024, 00:18 ч.
„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна
„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна
Снимка © БТА

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година. Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Едни от най-добрите постановки, които в момента се играят в България, ще участват в Националния фестивал на малките театрални форми, съобщи днес режисьорът Владлен Александров, директор на театъра във Враца. 

По думите му само една от най-добрите постановки няма да участва и то поради техническа невъзможност да бъде адаптирана за Врачанска сцена.

През седемте фестивални дни от 10 до 16 юни ще бъдат представени 14 пиеси. 

„Откриваме фестивала като един поклон към една голяма българска актриса Мария Стефанова, която дори и на преклонната си възраст, на която е, доста красиво присъства на българската театрална сцена. 

Това е един спектакъл на Театъра на българската армия - „Кралицата майка“, прекрасен е текстът и мисля, че ще бъде голям знак към сериозната театрална публика на Враца“, посочи Александров.

Той допълни, че през първия ден ще

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Варна, каза Лили Иванова в началото на събитието. В първия час на концерта прозвучаха и нови композиции от репертоара на певицата, сред които „Два белега“ по текст на Мартин Карбовски и музика на Огнян Енев от LI Orchestra, и „Спомен“ от поета Александър Петров, композирана от Ангел Дюлгеров, който е аранжор на цялата програма на турнето. Тази година в програмата са включени и песни на Лили Иванова с нов аранжимент като „Сълза“ с текст от Надежда Захариева и „Покруса“ по текст на Дамян Дямянов.

Около час след началото на концерта, певицата покани публиката да пеят заедно и изпълни „Щурче“ и „Детелини“, които вдигнаха всички зрители на крака и ги накараха да аплодират, да пригласят и танцуват. Дете издигна до сцената плакат с надпис „Лили Иванова е номер 1“, а публиката скандира „Лили, Лили!“. Не ви чух да пеете, пейте смело, вие можете, каза Иванова преди да изпълни „Ветрове“. Тя бе последвана от викове „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

Последната песен от програмата - „Камино“, прозвуча след въведение от двамата китаристи Иван Йорданов-Чери и Ангел Дюлгеров, последвано и от соло на цигуларя Орлин Цветанов. Зрителите посрещнаха изпълнението с бурни и продължителни аплодисменти. След поклона музикантите се върнаха за бис, в който Лили Иванова завърши концерта с рефрена „Последната ми дума ще е песен“ от песента „Присъда“. 

Певицата представи на публиката всички музиканти от LI Orchestra, поднасяйки им поклон и благодарности. С нея в концертите са Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и триото LaTiDa.

След Варна турнето ще премине на 6 юли през Бургас, след което ще продължи в Пловдив на 12 септември, в Стара Загора - на 14 септември, в Плевен - на 16 септември, в Смолян - на 12 октомври, в Кърджали - на 13 октомври, в Пазарджик - на 15 октомври, във Враца - на 18 октомври, в Перник - на 19 октомври, в Панагюрище - на 14 ноември, в Кюстендил - на 18 ноември, в Сандански - на 20 ноември. Финалът на концертите от турнето, на което е медиен партньор, ще бъде на 14 декември в „Арена София“. 

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.

Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов. 

Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е об

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Избрани творби от XVII Международен фотографски салон са подредени на входа на Морската градина във Варна до 27 юли. 

Наред с фотоси на автори от Европа, Канада и Австралия, има и на участници от Саудитска Арабия, Китай, Индия, Оман, Катар, Макао, Индонезия, Малайзия. Представени са общо 124 кадъра, съобщиха организаторите от Варна Оупън Арт.

Те са подбрани между над 6000 кандидатури на 373 автори от 56 държави. Оценявани са от международно жури, в което влизат Адела Лия Русо от Румъния, Харжанто Сумауан от Индонезия и Мирослав Момински от България.

Международният фотографски салон във Варна е най-старият международен фотографски конкурс в България, припомниха организаторите. Всяка година в него се показват творбите на световни творци, подбрани според критерии и в партньорството на най-големите световни фотографски организации - като FIAP (Federation Interna

Балетът "Корсар" с режисьор и хореограф Галина Калчева и сценография на Иван Токаджиев е новото заглавие в репертоара на Държавна опера - Бургас. 

Неговата премиера ще се състои на 8 юни, съобщават от културната институция в морския град.

Творбата по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски използва хореография от Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев. Либретото на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж е базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.

"Корсар" е първа балетна премиера за сезона. Творбата за първи път се поставя на бургаската сцена. Със задачата се заема дългогодишната примабалерина на бургаската опера Галина Калчева, която работи като постановчик и по „Дон Кихот", "Жизел", „Пахита“ и „Зле опазеното момиче“.  

Репетитори на балетния състав са постановчикът Галина Калчева и Марина Змее

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4253
Тонът на времето

„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година.Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“.

| 05 Юли 2024, 00:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна
„Лили, обичаме те!“ скандира публиката на концерта на Лили Иванова във Варна
Снимка © БТА

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година. Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Варна, каза Лили Иванова в началото на събитието. В първия час на концерта прозвучаха и нови композиции от репертоара на певицата, сред които „Два белега“ по текст на Мартин Карбовски и музика на Огнян Енев от LI Orchestra, и „Спомен“ от поета Александър Петров, композирана от Ангел Дюлгеров, който е аранжор на цялата програма на турнето. Тази година в програмата са включени и песни на Лили Иванова с нов аранжимент като „Сълза“ с текст от Надежда Захариева и „Покруса“ по текст на Дамян Дямянов.

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Едни от най-добрите постановки, които в момента се играят в България, ще участват в Националния фестивал на малките театрални форми, съобщи днес режисьорът Владлен Александров, директор на театъра във Враца. 

По думите му само една от най-добрите постановки няма да участва и то поради техническа невъзможност да бъде адаптирана за Врачанска сцена.

През седемте фестивални дни от 10 до 16 юни ще бъдат представени 14 пиеси. 

„Откриваме фестивала като един поклон към една голяма българска актриса Мария Стефанова, която дори и на преклонната си възраст, на която е, доста красиво присъства на българската театрална сцена. 

Това е един спектакъл на Театъра на българската армия - „Кралицата майка“, прекрасен е текстът и мисля, че ще бъде голям знак към сериозната театрална публика на Враца“, посочи Александров.

Той допълни, че през първия ден ще

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

"Барби", Тейлър Суифт и Оливия Родриго спечелиха по няколко награди "Изборът на децата" на церемония в Лос Анджелис, съобщи "Билборд".

Барби спечели наградата за любим филм, любима актриса (Марго Роби), любима песен (Били Айлиш с What Was I Made For?) и любима музикална колаборация (Barbie World на Ники Минаж и Айс Спайс с Акуа). Наградата на Били Айлиш за любима песен е третата в кариерата й. Толкова много има само Хари Стайлс, който обаче печели две от тях с "Уан Дайрекшън".

Тейлър Суифт получи три награди - за любима изпълнителка (за трети път), любима световна музикална звезда (също за трети път) и любим билет на годината за турнето Eras. Приятелят й Травис Келси беше избран за любим спортист. 

Родриго се наложи в категорията за любим албум с GUTS (като победи The Tortured Poets Department: The Anthology на Тейлър Суифт, наред с други), а също за любима т

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

Около час след началото на концерта, певицата покани публиката да пеят заедно и изпълни „Щурче“ и „Детелини“, които вдигнаха всички зрители на крака и ги накараха да аплодират, да пригласят и танцуват. Дете издигна до сцената плакат с надпис „Лили Иванова е номер 1“, а публиката скандира „Лили, Лили!“. Не ви чух да пеете, пейте смело, вие можете, каза Иванова преди да изпълни „Ветрове“. Тя бе последвана от викове „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

Последната песен от програмата - „Камино“, прозвуча след въведение от двамата китаристи Иван Йорданов-Чери и Ангел Дюлгеров, последвано и от соло на цигуларя Орлин Цветанов. Зрителите посрещнаха изпълнението с бурни и продължителни аплодисменти. След поклона музикантите се върнаха за бис, в който Лили Иванова завърши концерта с рефрена „Последната ми дума ще е песен“ от песента „Присъда“. 

Изложба по повод 85-ата годишнина от рождението на известният врачански художник Владимир Ганецовски бе открита днес в залата на художествената галерия „Иван Фунев“, към Регионалния исторически музей-Враца. Представени са 19 платна от фонда на музея и от трите творчески периода на художника, разказа кураторът Христо Божков.

Той припомни по-важните периоди от живота на Владимир Ганецовски, който е роден в с. Борован, но след като завършва Художествената академия през 1962 г. в класа на проф. Георги Богданов, остава да живее и работи във Враца.

В ателието му по онова време за шест години се установява и народния художник проф. Найден Петков, благодарение на когото Ганецовски е изградил и своя собствен оригинален стил, разказа кураторът.

„Творбите му са изчистени от строга академичност и създават усещане за свежест. Ганецовски минава през абстрактната живопис, рис

Изложба в Градската художествена галерия в Стара Загора за първи път ще представи единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Тя ще бъде показана в експозицията „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор Никола Попов (1868? – 1954).Това съобщават на официалния сайт на културната институция.

Образът на княз Фердинанд се разпознава върху повърхността на медната плоча. Днес това произведение на изкуството е част от колекцията на Румен Манов. 

Близо 160 години след рождението му, българският гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения. Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, гостува в родния град на художника, като е об

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

Избрани творби от XVII Международен фотографски салон са подредени на входа на Морската градина във Варна до 27 юли. 

Наред с фотоси на автори от Европа, Канада и Австралия, има и на участници от Саудитска Арабия, Китай, Индия, Оман, Катар, Макао, Индонезия, Малайзия. Представени са общо 124 кадъра, съобщиха организаторите от Варна Оупън Арт.

Те са подбрани между над 6000 кандидатури на 373 автори от 56 държави. Оценявани са от международно жури, в което влизат Адела Лия Русо от Румъния, Харжанто Сумауан от Индонезия и Мирослав Момински от България.

Международният фотографски салон във Варна е най-старият международен фотографски конкурс в България, припомниха организаторите. Всяка година в него се показват творбите на световни творци, подбрани според критерии и в партньорството на най-големите световни фотографски организации - като FIAP (Federation Interna

Балетът "Корсар" с режисьор и хореограф Галина Калчева и сценография на Иван Токаджиев е новото заглавие в репертоара на Държавна опера - Бургас. 

Неговата премиера ще се състои на 8 юни, съобщават от културната институция в морския град.

Творбата по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски използва хореография от Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев. Либретото на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж е базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.

"Корсар" е първа балетна премиера за сезона. Творбата за първи път се поставя на бургаската сцена. Със задачата се заема дългогодишната примабалерина на бургаската опера Галина Калчева, която работи като постановчик и по „Дон Кихот", "Жизел", „Пахита“ и „Зле опазеното момиче“.  

Репетитори на балетния състав са постановчикът Галина Калчева и Марина Змее

Певицата представи на публиката всички музиканти от LI Orchestra, поднасяйки им поклон и благодарности. С нея в концертите са Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Росен Ватев и Христо Михалков, както и триото LaTiDa.

След Варна турнето ще премине на 6 юли през Бургас, след което ще продължи в Пловдив на 12 септември, в Стара Загора - на 14 септември, в Плевен - на 16 септември, в Смолян - на 12 октомври, в Кърджали - на 13 октомври, в Пазарджик - на 15 октомври, във Враца - на 18 октомври, в Перник - на 19 октомври, в Панагюрище - на 14 ноември, в Кюстендил - на 18 ноември, в Сандански - на 20 ноември. Финалът на концертите от турнето, на което е медиен партньор, ще бъде на 14 декември в „Арена София“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.